Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga

Įmonės kodas: 195745792

Teisinis statusas: Asociacija


Registracijos adresas: K. Donelaičio g. 2
LT-44213 Kaunas

Adresas korespondencijai: Chemikų g. 25-33, LT-55238 Jonava, Lietuva


El. paštas: lkbsajunga@gmail.com

 

 Pirmininkė Virginija Šetkienė,

tel. (+370) 610 64152

  

2019-11-11  

LKBS atstovai IV-jame Europos kaimo parlamente


 

 

2019 m. lapkričio 6-10 d.  keturi delegatai iš Lietuvos - LKBS ekspertai: Virginija Šetkienė, Povilas Saulevičius ir Janina Augustinavičienė bei LR Seimo narė Guoda Burokienė, dalyvauja bei atstovauja Lietuvos kaimo bendruomenių bei Vietos veiklos grupių interesus 4-ajame Europos kaimo parlamente (toliau – EKP), kuris vyksta Kandase (Candas), Astūrijos regione, Ispanijoje.Pirmasis vakaras buvo skirtas dalyvių supažindinimui su viso renginio programa ir kitais organizaciniais dalykais bei trumpam delegatų pabendravimui.

Antroji 4-ojo Europos kaimo parlamento diena prasidėjusi trumpomis sveikinimo kalbomis, toliau buvo pilna įspūdžių, nes dalyviai, suskirstyti į 6 tematines grupes, vyko į mokomuosius – gerosios patirties sklaidos vizitus, lankė bedruoemeninio ir smulkaus verslo objektus, LEADER projektus. Kai kurie aplankyti objektai sužavėjo ir davė minčių perteikti jų patirtį į Lietuvą.

I-oji tematinė grupė – Inovacijos, tradicijos ir kultūra, kurios darbe dalyvavo LKBS ekspertas Povilas Saulevičius ir LR Seimo narė Guoda Burokienė, savo vizitus pradėjo apsilankymu šalia Gijon (Chichon) miesto apylinkių įsikūrusiame technologijų ir inovacijų slėnyje yra kuriamos įvairios technologijos, kurias galima panaudoti įvairiose gyvenimo srityse. Pvz. Slėnio darbuotojai sukūrė apps\'ą, kurio pagalba galima nuotoliniu būdu reguliuoti šildymo ar kitokios sistemos veikimą. Sienoje pavaizduojama tiksli tokios sistemos kopija. Telefono ar planšetės pagalba įrenginį nukreipus į paveikslą, per sukurtą apps\'ą galima matyti ir reguliuoti sistemos veikimo darbą, reguliuoti temperatūrą ir pan.

Arba vaikų ugdymui sukurta programėlė, kurios pagalba galima studijuoti žmogaus kūno ir organizmo sandarą. Programa parašo kūno dalies pavadinimą, o mokinys savo įrenginyje turi ją pažymėti paprastu paspaudimu. Kolegė iš Švedijos pasakojo, kad tokios programėlės jau keletą metų naudojamos jų mokyklose ir, pasak jos, vaikai žymiai lengviau ir produktyviau mokosi.

Jaunieji mokslininkai kurią programą, kurios pagalba, įvedus naudoto automobilio duomenis galima būtų patikrinti jo technines savybes, pvz. kokia automobilio rida, ar turėjo eismo įvykių, ar kokiomis padangomis sukibimas su kelio danga būtų pats efektyviausias.Kitas aplankytas objektas buvo kaimiškoje vietovėje įsikūręs šeimos verslas, pieno perdirbimo įmonė. Joje gaminami ožkų ir karvių pieno produktai: natūralūs jogurtai, ryžių pudingai, pienas ir sūriai. Įdomu tai, kad viena sūrio rūšis yra sidro skonio, mat Astūrijos regionas yra vadinamas sidro sostine. Šalia parduodamų pieno produktų galima įsigyti ir šio gėrimo, kurio gamyba ir vartojimo kultūra yra perduodama iš kartos į kartą.

Aplankyti ir kiti, ne mažiau įdomius, vietos objektai: lazdyno riešutų kremo gaminimo cechas, nuotolinio daktaro programos kūrimo verslas. Visi aplankyti projektai įsikūrę kaimiškoje vietovėje.


II-oji tematinė grupė – Verslumas ir gamta, kurios darbe dalyvavo Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Virginija Šetkienė, turėjo galimybę susipažinti su tradiciniais bei inovatyviais regiono verslais, verslumo skatinimo iniciatyvomis, LEADER lėšomis finansuotais verslo, turizmo ir kitais projektais. Angliakasyba – tai ne tik verslas, tai tradicija. Ji yra tokia svarbi regionui, kad net į vaikų švietimo programą yra įtrauktas anglies kasyklos – muziejaus lankymas. Agliakasyba yra svarbi ir tuo, kad ji buvo pagrindinis vietos gyventojų pragyvenimo šaltinis, ir tuo, kad tai angliakasių profsajungos veikla buvo pirmasis  visuomeninis judėjimas, pirmoji pilietinė iniciatyva, kurios pagrindu buvo įkurta vietos bendruomenė.Šiuo metu visos anglies kasyklos nebeveikia, tad sustojusi ir visa su tuo susijusi pramonė, didelė dalis žmonių tapo bedarbiais, tad regionas ieško inovatyvių sprendimų. Vienas tokių – turizmas. Astūrijos regionas gali pasigirti turtingu kraštovaizdžiu: kalnai, upės, Biskanijos įlankos pakrantė, tad net kelios Vietos veiklos grupės pristatė savo strategijas, kurių prioritetas turizmo ir su tuo susijusių paslaugų plėtra: pėsčiųjų bei dviračių takų per kalnus ir miškus įrengimas, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų plėtra.

Vienas iš aplankytų objektų buvo šeimos verslas: pieno perdirbimo įmonė, gaminanti kulinarinio paveldo sertifikatą turintį, tradicinį karvės pieno sūrį, greta šio verslo šeima teikia kaimo turizmo – apgyvendinimo paslaugas. Abu projektai, tiek pieno perdirbimo verslo plėtra, tiek kaimo turizmo – apgyvendimo paslaugų plėtra finansuoti LEADER programos lėšomis.

Paskutinioji aplankyta vietos veiklos grupė pristatė projektą, kuris nukreiptas keliomis kryptimis. Pirmoji – vaikų ir jaunimo užimtumas ir aktyvaus gyvenimo būdo populiarinimas. Buvo įrengta aikštelė su vaikų žaidimams skirta erdve ir dviračių sporto treniruočių trasa.

Antroji – kalnų dviračių trasų ir dviračių turizmo plėtra.


 

 

V-oji darbo grupė – Kaimo verslo  ir smulki produkcija, kurios darbe dalyvavo LKBS ekspertė Janina Augustinavičienė, pirmiausia apsilankė „Kiwiastur“ įmonėje. „Kiwiastur“ platforma (Centrinė Kiwicultora Asturiana) supakuoja ir parduoda kivius iš plantacijų, esančių Astūrijos Kunigaikštystėje, tiek savo, tiek kitų, siekiant skatinti subalansuoto, kokybiško ir tvaraus vietinio žemės ūkio plėtrą. „Kiwiastur“ šūkis ir manija yra vaisių kokybė ir skonis, o ne kiekis. Toliau apsilankymas vaisių perdirbimo centre. ASP vaisių įmonė – Kiwinatur, kuri įsikūrusi Astūrijoje, turi naudos iš geografinės regiono padėties, kuri turi pavydėtinų orografinių ir klimatologinių savybių, tai yra kraštas, kuriame kiviai yra visiškai prisitaikę. Bajo Nalón regionas yra vieta, kuriai pasirenkamos Kiwinatur plantacijos. Šis Astūrijos rajonas, nutolęs vos 5 kilometrus nuo kranto ir esantis plačiame upės slėnyje, yra ideali vieta augalininkystei bei sodams, esant keturiems metų sezonams, esant žemai oro temperatūrai, ir užtikrinančiam artumą prie jūros, kaip reguliavimo elementą, išvengiant šalčio ar perteklinio karščio. Šis slėnis pasižymi jo žemių derlingumu - visiškai lygiu Vegaso plotu, kuriame gausu vandeningųjų sluoksnių, nes tai yra svarbiausias hidrografinis baseinas Astūrijoje.

Savo ruožtu ją supa vidutinio aukščio kalnai, niekada neviršijantys 600 metrų, paliekant plantacijas visiškai apsaugotas nuo ekstremaliausių oro sąlygų. Visa tai, kivių auginimui ir vystymuisi pasirinkta vieta yra laikoma strateginiu šio vaisiaus augimo tašku, užtikrinančiu nepriekaištingą jo vystymąsi skatinančių veiksnių pusiausvyrą.

Trečiasis aplankytas objektas - „El Arenero“ intensyvios žvejybos rezervas yra senas jungtinis karjeras, kuris buvo suskaidytas į visų rūšių atliekų sąvartyną, Tineo miesto aplinkoje buvo utilizuotas ir tapo intensyvia upėtakių žvejybos vieta, kurią tvarko ir prižiūri Tineo žvejų asociacija „El Banzao“.

Be jokios abejonės, viena geriausių vietų žvejoti visus metus. Tai yra maždaug 500 metrų apimties ežeras, esantis El Crucero mieste, maždaug už 3 kilometrų nuo Tineo miesto.

Ši aplinka suteikia galimybę žvejoti ištisus metus visiems žmonėms, nepaisant jų patirties, pritaikytoje, saugioje ir gražioje aplinkoje. Žūklės aikštelėje yra poilsio zona, automobilių stovėjimo aikštelė ir baras; ir netoliese, El Crucero mieste yra keletas restoranų ir nakvynės vietų.

Apsilankymas įmonėje „Pellet Asturias“. Granulės Asturias yra viena didžiausių investicijų į Astūrijos kaimo aplinką. Pasinaudojimas Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP) parama kitokiam ir perspektyviam energijos modeliui, skirtam modernizuoti kaimo aplinką.  „La Curiscada“ įsikūrusi pramoniniame ūkyje, granulėms naudoja medienos atliekas gaminiui, kuris tampa tradicinio kuro alternatyva. Gamykla užima beveik tris tūkstančius kvadratinių metrų, į ją investuojama 10 milijonų eurų, kuriose dalyvauja penkios šio sektoriaus įmonės, Asturijos energetikos fondas (FAEN) ir Regioninė skatinimo draugija (SRP). Ši įmonė gali pagaminti 30 000 tonų per metus - tai skaičius, reikalaujantis pastangų parduoti visų rūšių rinkose. Tinkamai paskirstomos didelėmis dalimis, naudojant tinkamas transporto priemones arba mažesnius maišus.

Paskutinysis objektas „Cafento“ yra nacionalinė įmonė, nors ji taip pat platina savo produkciją ir už Ispanijos ribų. Jie yra kavos importuotojai, kurie kepa savo „Tineo“ gamykloje ir platina visiems mūsų klientams, daugiausia svetingumo kanale. Be kavos, jie taip pat turi užpilų, šokoladų, cukraus ir kitų produktų, kurie papildo jų pasiūlymą.

Šiuo metu joje dirba apie 400 darbuotojų, iš kurių 120 dirba „Tineo“ padaliniuose, kuriuose įrengta daugiau nei 10 000 kvadratinių metrų.

 

Trečioji 4-ojo Europos kaimo parlamento diena

38 / 335. Tiek valstybių ir jų deleguotų atstovų dalyvavo Europos kaimo parlamento plenarinėje sesijoje, kurioje pranešimus skaitė Europos kaimo parlamento partneriai (Staffan Nilsson, ERCA prezidentas, Aris Adlers, PREPARE prezidentas, Maria João Botelho, ELARD prezidentė, Adrianas Barbonas Rodríguezas, Astūrijos Kunigaikštystės vyriausybės pirmininkas) ir darbo grupėse įvairiomis temomis: „LEADER/BIVP“, „Sumanūs kaimai“, „Verslo plėtra ir gamtos išsaugojimas“, „LEADER metodo plėtra už ES ribų“, „Europos kaimo žmonių santykiai“ ir daug kitų. Visų darbo grupėse priimti sprendimai ir siūlymai įtraukti į Europos kaimo parlamento manifestą, kuris patvirtintas baigiamojoje sesijoje ir kurio pagalba bus bandoma įrodyti Europos komisijai, kad LEADER/BIVP programa yra viena geriausių ES priemonių, siekiant kokybiškesnio kaimo gyventojų gyvenimo.

Vakare, po oficialios dalies vyko šalių tarptautinio bendradarbiavimo mugė, kurioje pristatyti Lietuvos pasiekimai kaimo plėtros procesuose, galimybės bendradarbiauti tarptautiniu lygiu ir, žinoma, Lietuviškas kulinarinis paveldas ir ne tik.Paskutinioji Europos kaimo parlamento diena buvo skirta Europos kaimo parlamento manifesto 2019 ir Europos žmonių deklaracijai pristatyti, aptarti bei patvirtinti.


Platesnę informaciją apie 4-ąjį Europos kaimo parlamentą (naujienlaikraštį, pilną programą, temas ir kt. informaciją) galite rasti: https://erp2019.eu/


Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos dalyvavimas bei narių interesų atstovavimas ELARD ir PREPARE finansuojamas pagal Asociacijų, vienijančių asmenis, užsiimančius žemės ūkio ir miškų ūkio bei alternatyviąja veikla, narystės Europos Sąjungos ir (arba) kitose tarptautinėse organizacijose mokesčio mokėjimo ir atstovavimo jose finansavimo taisykles (Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija).


 

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.