Į pradžią
Lietuvos kaimo
bendruomenių sąjunga
Į pradžią Svetainės žemelapis El. paštas

Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga

Įmonės kodas: 195745792

Teisinis statusas: Asociacija


Registracijos adresas: K. Donelaičio g. 2
LT-44213 Kaunas

Adresas korespondencijai: Chemikų g. 25-33, LT-55238 Jonava, Lietuva


El. paštas: lkbsajunga@gmail.com

 

 Pirmininkė Virginija Šetkienė,

tel. (+370) 610 64152

  

2016-10-04  

Tarptautinė PREPARE konferencija Albanijoje

2016 m. rugsėjo 13-17 d. Albanijoje vyko tarptautinė PREPARE konferencija „Pilietinės visuomenės organizacijų bei jų tinklų stiprinimas. Pilietinės visuomenės organizacijų ir vietos valdžios bendradarbiavimas“, kurioje dalyvavo ir savo patirtimi dalijosi ir Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos atstovės Guoda Burokienė ir Virginija Šetkienė.

Pirmoji konferencijos diena buvo skirta mokomiesiems vizitams, kurių metu buvo aplankyti ŽŪ konsorciumo (kooperatyvo) nariai – smulkūs Permet regiono verslininkai. Konsorciumui priklauso 37 įvairios produkcijos (vyno, medaus, pieno produktų ir pan.) gamintojai –perdirbėjai. Konsorciumo nariai turi veiklos nuostatus, bei produkcijos kokybės aprašą. Pagrindiniai produkcijos pirkėjai restoranai, viešbučiai, taip pat pats Konsorciumas turi kelias parduotuvėles gretimuose miestuose bei tiekia savo produkciją sostinės parduotuvėms, o nariai kartu dalyvauja įvairiose mugėse, taip reklamuodami savo ir kitų Konsorciumo narių produkciją.

Taigi rugsėjo 14 d. pirmasis aplankytas smulkus šeimos verslas - pieno perdirbimas (sūrių gamyba). Tai sezoninis verslas, sezonas prasideda nuo balandžio mėn. ir trunka iki rugsėjo mėn., jo metu įdarbinami 4 žmonės – šeimos nariai. Žaliava - avių ir ožkų pienas, kurios didžiąją dalį pristato vietos ūkininkai, o iš gyvenančiųjų nuošaliau pienas surenkamas. Pagrindinė produkcija- įvairių rūšių sūriai bei sviestas. Produkcija realizuojama regiono centre, Permet mieste, esančiose konsorciumo parduotuvėse. Gamybinės patalpos įrengtos nuo Italijos okupacijos laikų išlikusiame bunkeryje, kas taip pat prisideda prie sėkmingo verslo. Nemažai turistų atvyksta apžiūrėti bunkerio, o kartu ir apsiperka įrengtoje parduotuvėlėje, kurioje prekiaujama tik tam konsorciumui priklausančių verslininkų produkcija (sūriais, vynu, uogienėmis, arbatžolėmis ir pan.).

Už keleto kilometrų aplankėme 2007 m. įkurtą vyninę - šeimos verslą, kuris šiuo metu gamina 4 rūšių vyną, apie 100000 litrų vyno per metus.Vynuoges superka iš 20 vietinių augintojų.Šaliai smulkūs vietos alkoholio gamintojai moka akcizą 10-12% nuo kainos, tai priklauso nuo gaminamo alkoholio stiprumo.

Na ir paskutinis aplankytas smulkus verslas – uogienių gamyba, kurį įkūrė dvi, kartu komunistiniu laikotarpiu, dirbusios moterys. Tai  taip pat sezoninis darbas nuo balandžio iki gruodžio mėn. Žaliavos naudojamos tik ekologiškos, tokia ir gaunama produkcija. Žaliavos tiekėjai - vietos ūkininkai bei vietos gyventojai, renkantys laukines uogas bei vaisius. Deja produkcijos pagaminama nepakankamai, lyginant su poreikiu. Problema, kad dalis augintojų neaugina ekologiškos produkcijos, tad trūksta žaliavos, tinkamos specifinių uogienių gamybai. Čia galima paskanauti bei įsigyti ne tik mums įprastų: vyšnių, slyvų ar abrikosų uogienių, bet ir figų, arbūzų, apelsinų bei graikinių riešutų uogienės, pastaroji verdama tik iš laukinių, dar nesubrendusių riešutų. 1 kg žaliavos  kainuoja apie 0,65€. Graikinių riešutų uogienė populiariausia, todėl ir pelnas gana daug priklauso nuo šios produkcijos. Sezono metu įdarbinamos 20-25 moterys, 30-55 metų amžiaus, kitu metu dirba tik dvi, t.y. pačios savininkės.

Likusi dienos dalis buvo skirta kelionei iki konferencijos vietos, iki kurios atstumas, pagal kelio ženklus – 150 km. Entuziazmas greitai išblėso supratus, kad šioje šalyje įveikti 50 km užtrunku 2-2,5 valandos, siaurais, retkarčiais neasfaltuotais, o kai kur ir liūčių nuplautais keliais. LKBS pirmininkė pajuokavo: „- Jei kas nors pasiskųs Lietuvos keliais, pasiūlysiu aplankyti Albaniją.“

Rugsėjo 15 d. prasidėjo Pirmąja plenarine sesija, kurios metu išgirdome, ne tik sveikinimo žodžius bei trumpą šalies istoriją, bet ir samprotavimus apie Albanijoje veikiančias Pilietinės visuomenės organizacijas ir jų bendradarbiavimą su vietos valdžios institucijomis, kaimo plėtrą.

Antroji ir trečioji sesijos buvo skirtos darbui grupėse, kurių pranešimų ir diskusijų temos:

-          Kaimiškųjų vietovių Pilietinės visuomenės organizacijų bei jų tinklų stiprinimas. Pilietinės visuomenės įsitraukimas į regioninės plėtros planavimo bei įgyvendinimo procesus per bendradarbiavimą ir kooperaciją.

-          Vietos valdžios ir pilietinės visuomenės organizacijų bendradarbiavimas, jų įsitraukimas į sprendimų priėmimo bei valdymo procesus, kuriant gerovę vietos bendruomenei.

Trečiosios sesijos metu LKBS atstovės moderavo grupės darbą bei skaitė pranešimą „Vietos valdžios ir pilietinės visuomenės organizacijų vaidmuo kaimo plėtros procesuose“, kurios metu buvo pristatyta Lietuvos kaimiškųjų vietovių vietos valdžios ir pilietinės visuomenės bendradarbiavimo patirtis. Daugeliui darbo grupės dalyviuų buvo sunku suprasti Lietuivos savivaldos modelio subtilumus, nes pas nieką daugiau iš dalyvavusių šalių neatsrado  nei seniūnaičių nei seniūnų atitikmens  Pagrindinis klausimas buvo , o kokios tuomet meto pareigos jei turit tokią didelę sistemą, ir kaip bendruomenės pirmininkas dirba kartu su seniūnaičiu ir kuo jie skiriasi. Tačiau mūsų bendruomenių paisekimai, įsitraukijas į kaimo plėtros procesus, tikrai sužavejo klausytojus.  Deja, kai kalbame apie kaimo plėtrą, tokiose šalyse, kaip Albanija, kalbame apie nedideles nevyriausybines organizacijas ar asociacijas, vienijančias smulkius vietos verslininkus, o ne ‚kaimų judėjimus‘ (bendruomenes, bendruomenines organizacijas ar jas vienijančias asociacijas). Albanijos ŽŪM atstovas pabrėžė, kad visos, dirbančios su kaimo plėtra, nevyriausybinės organizacijos įsikūrusios Tiranoje (Albanijos sostinėje) ir nedirba su kaimo žmonėmis (vietos bendruomenėmis).

Rugsėjo 16 d. ryte baigiamosios sesijos metu, buvo aptarti darbo grupėse bei visos konferencijos rezultatai, o po pietų prasidėjo PREPARE narių atstovų asamblėja. Čia buvo ne tik teikiami pasiūlymai, kur link turi eiti/dirbti organizacija bei kokie pagrindiniai ateities veiklos tikslai, bet ir išrinkta naujoji organizacijos valdžia: prezidentas, 2 viceprezidentai, generalinis sekretorius, finansininkas.

Vienas iš pagrindinių LKBS pasiūlymų, kad pastaraisiais metais didžiausią PREPARE veiklos dėmesys buvo skiriamas Juodosios jūros regionui bei Balkanų šalims, o Baltijos ir Europos šalys pamirštamos, tačiau reikalinga daugiau dėmesio skirti savo seniesiems nariams, jų augimui, stiprinimui. Taip pat buvo pateiktas pasiūlymas dėl Trečiojo Europos kaimo parlamento organizavimo ir veiklų tematikos, kurios yra aktualios šalyse partnerėse( Lietuva yra viena iš jų) , kurias būtų naudinga įtraukti į priešparlamentinę kampaniją.

Projektą „Atstovavimas Europos sąjungos kaimo plėtros organizacijose“ remia Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija.

 LKBS informacija

Konferencijos dalyviai

Darbas grupėse

Darbas grupėse

PREPARE narių atstovų asamblėja

Mokomojo vizito dalyviai iš Kroatijos, Slovėnijos, Albanijos, Latvijos, Baltarusijos, Lietuvos.

 

Prie pieno perdirbimo įmonės 

Pieno perdirbimo įmonės savininkas pasakoja apie perdirbimo procesą

Pieno perdirbimo ūkis, bunkeryje įrenkta sūrių saugykla

Šalia pieno perdirbimo cecho įrengta vietos koncorciumo parduotuvė

Vyninės savininkai pristato vyno gamybos procesą

Spaudžiamos vynuogės

Apie uogienių gamybos procesą pasakoja viena iš savininkių, šalia konsorciumo konsultantas vertėjauja.

Produkcija

Arbūzų uogienės

Uogienių paruošimo "cechas"

 
Atgal   Spausdinti  

© Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Visos teisės saugomos.  Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.